لطفا چند لحظه صبر نمائید

نحوه ساخت بمب دودزای رنگی

شما در جنگل گم شده اید، بدون خدمات تلفنی، و به راهی نیاز دارید که مکان خود را به امدادگران روی زمین یا هواپیماهای کم پرواز نشان دهید. بعدازظهر آخر هفته است، بچه‌هایتان حوصله‌شان سر رفته است، و شما دوست دارید یک آزمایش علمی سرگرم‌کننده و آتشین را به آنها نشان دهید. چه برای بقا، چه برای اهداف تاکتیکی یا آزمایشی، بمب های دودزا را می توان در سناریوهای مختلفی به کار برد.
آنها ارزان، کوچک و قابل حمل هستند و ساختن آنها در خانه بسیار آسان است. شما می توانید آنها را در بسته های پیاده روی، محفظه دستکش ماشین، گاراژ، و غیره نگه دارید. در زیر، مراحل ساده ساخت بمب های دودزای خانگی روی اجاق گاز آشپزخانه را به شما آموزش می دهم.
توجه: مطمئناً برای این آزمایش با آتش بازی می کنید، پس آماده باشید و ایمن باشید. یک سطل آب (یا کپسول آتش نشانی) خوب است که در دست داشته باشید، و هنگام روشن کردن بمب، از عینک محافظ و نوعی فیلتر/ ماسک تنفسی استفاده کنید. دود می تواند سمی باشد و اگر باد به اشتباه می وزد ممکن است به طور تصادفی آن را استنشاق کنید. مواد مورد نیاز به شرح زیر است:
تابه چدنی؛
نیترات پتاسیم KNO3؛ این جزء شیمیایی بمب دودزای شماست. می توانید از سایت فلات کالا Falaatkala.ir، بهترین نوع آن را خریداری کنید.
شکر یا پودر قند؛
ورقه ی آلومینیومی.
 

مرحله 1: یک ظرف با فویل آلومینیومی بسازید. این جایی است که مخلوط را داخل آن بریزید تا سفت شود.

مرحله 2: مواد را در ماهیتابه ترکیب کنید. مقدار 3 قسمت نیترات پتاسیم و 2 قسمت شکر را با هم ترکیب کنید.
مرحله 3: مخلوط را تا زمانی که به رنگ قهوه ای در بیاید گرم کنید. حین حرارت دادن مخلوط، آن را هم بزنید. از افروختن آتش و کشیدن سیگار به شدت پرهیز کنید. سپس حرارت را کم کنید. مخلوط قهوه ای رنگ کاراملی به شکل یک شربت غلیظ همان ماده اصلی شماست!

مرحله 4: مخلوط را در فویل آلومینیومی بریزید. در این مرحله می توانید چند قاشق غذاخوری رنگ پودری و ارگانیک را هم بزنید تا به دودتان رنگ بدهد. سپس یک ساعت فرصت دهید تا مخلوط سفت شود.
مرحله 5: بمب را روشن کنید. برای روشن شدن، کافی است یک کبریت را در قایق فویل بیندازید و فوران آن را به صورت ابری از دود تماشا کنید. حتی می توانید قبل از خشک شدن ماده اصلی، داخل آن فتیله قرار دهید.
 

دو ماده تشکیل دهنده یک بمب دودزا عبارتند از اکسید کننده و سوخت. در اینجا نیترات پتاسیم اکسید کننده بوده و اکسیژن را به واکنش احتراق می رساند و به سوختن سوخت کمک می کند. شکر سوخت است. کلید ساخت یک بمب دودزای ایده آل، داشتن تعادل خوب بین اکسید کننده و سوخت است. اگر اکسید کننده بیش از حد وجود داشته باشد، آتش زیاد (نور بنفش، به دلیل پتاسیم بالا)،  همراه با دود کمتر دریافت می کنید. اگر سوخت بیش از حد وجود داشته باشد، دود زیادی دریافت می کنید، اما مشتعل کردن بمب دود چالش برانگیز است.
بمب های دودزایی که از فروشگاه خریداری می کنید با بمب های دودی دست ساز متفاوت است. محصولات فروشگاه معمولاً حاوی کلرات پتاسیم (KClO3) به جای نیترات پتاسیم، شکر (ساکارز یا دکسترین - سوخت)، بی کربنات سدیم (که به عنوان جوش شیرین شناخته می شود - برای تعدیل سرعت واکنش و جلوگیری از داغ شدن بیش از حد)، و یک رنگ آلی پودری (برای دود رنگی) می باشد. سایر بمب های دودزا عبارتند از بمب دودزای روی و گوگرد (بمب بدبو)، بمب دودزای باروتی (ترکیب باروت و سایر مواد)، بمب دودزای شکر و گوگرد (و خاک اره) و غیره.