لطفا چند لحظه صبر نمائید

نحوه ساخت موشک سوتی

ساخت این موشک ها بسیار آسان است و اگر با دقت ساخته شود صد فوت یا بیشتر در هوا خواهد رفت. در اینجا نحوه ساخت مدل پایه آورده شده است.

مواد مورد نیاز
سیخ بامبو
لوله برنجی، 1/4 "I.D. x 12"
مته، 1/8 اینچ
چسب ماتیکی
 چسب حرارتی
نوار ماسک، عرض 1 اینچ
قیچی
نخ رشته ای
کاغذ تایپ، 8-1/2 x 11
 چاقو
فتیله ویسکو چینی
رولپلاک چوبی، 5/16 اینچ OD x 1 اینچ طول
 

نحوه ساخت موشک فتیله

شش تکه فتیله ویسکو را برش دهید که طول هر یک 1 اینچ است.
یک تکه فتیله ویسکو را به طول 2-1/2 اینچ ببرید.
یک تکه نوار چسب پهن 1 اینچی به طول 3 اینچ ببرید.
با سمت چسبنده نوار به سمت بالا و جهت عمودی روی میز کار روبروی خود، تکه ویسکو به طول 2-1/2 اینچ را عمود بر نوار، حدود 1/4 اینچ از لبه پایین، با سمت چپ قرار دهید. انتهای ویسکو با لبه سمت چپ نوار تراز شده و شکل "L" را تشکیل می دهد.
 
ساخت موشک سوتی

شش تکه 1 اینچی فتیله ویسکو را روی نوار درست بالای قطعه 2-1/2 اینچی بچسبانید. این قطعات باید با لبه سمت چپ نوار هم تراز شوند و اگر به طول صحیح بریده شده باشند، فقط به سمت راست برسند. تکه های ویسکو باید با یکدیگر تماس داشته باشند.
نوار 1/4 اینچی پایینی نوار را روی تکه‌های فتیله به سمت بالا تا کنید و تا حد امکان به پیچاندن ترکیب نوار/فتیله ادامه دهید. هنگامی که به درستی انجام شود، نتیجه نهایی یک تکه ویسکو طولانی خواهد بود که توسط شش تکه ویسکو کوتاه احاطه شده است، به طور محکم در کنار هم قرار گرفته و توسط نوار نگه داشته می شود. در یک سر بسته، تمام انتهای فتیله دقیقاً یکنواخت و در سمت دیگر، شش قطعه کوتاه یکنواخت خواهند بود، با قطعه ویسکوی بلندتر 1-1/2 اینچ بیرون زده است.
 
ساخت موشک سوتی

شبیه یک نسخه کارتونی کوچک از یک بسته دینامیت است. برای ساخت یک رول محکم، ممکن است به کمی تمرین نیاز داشته باشید که در جهت بهبود عملکرد موشک مهم است.
از یک تکه کاغذ تایپ، یک نوار 1-3/4 اینچ در 8-1/2 اینچ ببرید و نوار را به صورت عمودی روی میز کار قرار دهید. چسب چوب را به تمام سطح بمالید. لازم نیست که در استفاده از چسب بسیار دقیق باشید، مگر در هر انتها.
 
ساخت موشک سوتی

دسته فتیله/نوار را در پایین نوار کاغذی قرار دهید تا بدنه موتور را بغلتانید. انتهای دسته فتیله را طوری قرار دهید که تمام انتهای فتیله یکنواخت باشد، 1/4 اینچ از سمت چپ نوار کاغذ.
بسته فتیله ویسکو را در نوار کاغذی با دقت و تا حد امکان محکم بپیچید. اگر به درستی انجام شود، نتیجه یک موتور موشک کوچک با یک حفره عمیق 1/4 اینچی در یک انتها و یک حفره عمیق 1/2 اینچی در انتهای دیگر خواهد بود که یک تکه فتیله ویسکو بیرون زده است. دسته فتیله باید محکم قرار گیرد و نباید از محفظه کاغذ خارج شود. چند دقیقه کنار بگذارید تا خشک شود.
 
ساخت موشک سوتی

حفره 1/4 اینچی را با چسب حرارتی کاملاً پر کنید. بگذارید خنک شود.
انتهای حفره 1/2 اینچی لوله را در اطراف تکه بیرون زده فتیله ویسکو، با استفاده از یک تکه نخ رشته ای مسدود کنید.
 
ساخت موشک سوتی

با چند دور کامل نخ رشته ای جهت شکل دادن و نگه داشتن محکم در اطراف فتیله ویسکو انتهای لوله را ببندید. به این ترتیب ساختار موتور موشک کامل می شود.
 
ساخت موشک سوتی

ابتدا موتور را با فشار دادن سر موتور به زمین و روشن کردن آن به صورت استاتیک تست کنید. باید چند ثانیه به خوبی بسوزد. انتهای نازل نباید بسوزد. اگر اینطور باشد، احتمالاً کاغذ خیلی نازک است و ممکن است به چند چرخش اضافی نیاز داشته باشید.
 
ساخت موشک سوتی

بعد از اینکه تشخیص دادید هیچ سوختگی وجود ندارد و تکنیک ساخت شما سالم است، یک سیخ بامبوی بلند 7 اینچی را به کناره یک موتور تکمیل شده دیگر با چسب حرارتی وصل کنید. برای صرفه جویی در وزن و بلندتر پرواز کردن موشک، ابتدا باید سیخ را با یک چاقوی تیز از طول شکافت. انتهای سیخ باید حدود 1/3 از انتهای حفره پر از چسب موتور موشک به سمت پایین باشد (به این معنی که فتیله در طول سیخ به سمت پایین قرار می گیرد).
 
ساخت موشک سوتی

برای پرتاب موشک مینیاتوری خود، لوله دیواره نازک را تقریباً 3 اینچ در زمین قرار دهید تا لوله ثابت باشد و مستقیماً به سمت بالا یا با زاویه بسیار کمی قرار گیرد. موشک را در لوله قرار دهید، روشن کنید و لذت ببرید!

بهبودها و تغییرات
 
ساخت موشک سوتی

با استفاده از رولپلاک چوبی با قطر 5/16 اینچ X با طول 1 اینچ می توان یک نازل چین دار بسیار زیبا ساخت. ابتدا یک سوراخ مرکزی به قطر 1/8 اینچ از یک سر رولپلاک تا انتهای دیگر سوراخ کنید. فقط کمی از یک سر آن رولپلاک را بچرخانید و بررسی کنید که آیا روی فتیله ویسکو به سمت پایین و داخل حفره 1/2 اینچی موتور موشک می لغزد یا خیر. مقداری نوار را به دور رولپلاک بپیچید، در حدود 3/8 اینچ از انتهای گرد به عقب برگردید. این به عنوان یک یقه توقف عمل می کند تا از پایین آمدن رولپلاک در حفره جلوگیری کند. بنابراین اطمینان حاصل کنید که بین انتهای رولپلاک و شش قطعه کوتاه فتیله ویسکو برای بستن رشته فاصله وجود دارد. اکنون رشته را در اطراف یک جسم ثابت محکم کنید. ریسمان را دور لوله موتور موشک بپیچانید که باید چین خورده شود و با نخ و رولپلاک در جای خود فشار وارد کنید.
 
ساخت موشک سوتی

چرخاندن موتور به جلو و عقب در حالی که فشار به آرامی اعمال می شود، نازل زیبایی را ایجاد می کند.
 
ساخت موشک سوتی

ناحیه چین خورده را با نخ محکم کنید.
با استفاده از نوار پوشاننده پهن تر و فتیله ویسکو طولانی تر می توان مدت زمان پرواز طولانی تر را بدست آورد.