لطفا چند لحظه صبر نمائید

نیترات استرانسیوم چیست؟

نیترات استرانسیوم، به دلیل شعله قرمز روشنی که هنگام سوختن ایجاد می کند، در آتش بازی، کبریت، سیگنال های دریایی و غیره استفاده می شود. نیترات استرانسیوم دارای فرمول مولکولی Sr(NO3)2 و وزن مولکولی 211.6327 گرم بر مول است. نیترات استرانسیم از واکنش کربنات استرانسیم با اسید نیتریک تهیه می شود.
 
نیترات استرانسیوم

حلول تبخیر شده و متبلور می شود:
SrCO3 +HNO3 Sr(NO3)2 + CO2 + H2O
نیترات استرانسیوم یک جامد کریستالی سفید رنگ است. کریستال های مکعبی بی رنگ یا پودر یا گرانول سفید؛ چگالی 2.986 گرم بر سانتی متر مکعب; در دمای 570 درجه سانتیگراد ذوب می شود. مقدار80 گرم آن در 100 میلی لیتر آب و دمای 18 درجه سانتیگراد در آب حل می شود. نیترات استرانسیوم بسیار کمتر در اتانول و استون حل می شود.
 
نیترات استرانسیوم

استفاده های صنعتی از نیترات استرانسیم نسبتاً محدود است و ارزش تجاری نسبتاً محدودی دارد زیرا ترکیبات کلسیم و باریم مربوطه به همان هدف عمل می کنند و در عین حال ارزان تر هستند. با این حال، تعداد کمی در صنعت و جاهای دیگر کاربرد پیدا کرده اند. نیترات استرانسیم، Sr(NO3)2، و کلرات استرانسیم، Sr(ClO3)2، بسیار فرار هستند و رنگ زرشکی درخشانی را به شعله های آتش می دهند. بنابراین از آنها در آتش بازی و نمایش های مشابه استفاده می شود.

 
نیترات استرانسیوم
مطالعات بالینی اخیر نشان می دهد که هنگامی که نیترات استرانسیم روی پوست صورت استفاده می شود، سوزش و قرمزی پوست را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. نیترات استرانسیوم ماده ای است که می تواند احساس سوزن سوزن شدن و تحریکات مرتبط با لایه برداری حاوی اسید گلیکولیک را مهار کند. تحریک، التهاب و قرمزی ناشی از لایه برداری اسید گلیکولیک را کاهش می دهد.
نیترات استرانسیوم یک جامد کریستالی سفید و غیر قابل احتراق است اما سوزاندن سایر مواد قابل احتراق را تسریع می کند. اگر مقادیر زیادی در آتش سوزی درگیر شود یا مواد قابل احتراق به خوبی تقسیم شود، ممکن است منفجر شود. ممکن است تحت قرار گرفتن طولانی مدت در معرض گرما یا آتش منفجر شود. در صورت آتش گرفتن، اکسیدهای سمی نیتروژن تولید می شود. در صنایع آتش‌نشانی، پزشکی و ساخت سایر مواد شیمیایی استفاده می‌شود.