لطفا چند لحظه صبر نمائید

پتاسیم کلرات چیست و چه کاربردهایی دارد؟

پتاسیم کلرات ترکیبی حاوی پتاسیم، کلر و اکسیژن با فرمول مولکولی KClO3 است. شکل خالص آن یک ماده کریستالی سفید است. پس از کلرات سدیم، دومین کلرات رایج در مصارف صنعتی است. این ماده اکسید کننده قوی بوده و کاربردهای آن به شرح زیر است:
در آتش بازی، پیشرانه موشک و مواد منفجره
برای تهیه اکسیژن، هم در آزمایشگاه و هم در مولدهای اکسیژن شیمیایی
به عنوان یک ضد عفونی کننده، به عنوان مثال در دهان شویه های پزشکی
عنوان علف کش در کشاورزی

در مقیاس صنعتی، کلرات پتاسیم از واکنش متاتز نمک سدیم کلرات و کلرید پتاسیم تولید می شود:
NaClO3 + KCl → NaCl + KClO3

این واکنش به دلیل حلالیت کم کلرات پتاسیم در آب انجام می شود. تعادل واکنش با رسوب مداوم محصول به سمت راست منتقل می شود. 
کلرات پتاسیم را می توان در مقادیر کم با عدم تناسب در محلول هیپوکلریت سدیم و به دنبال واکنش متاتز با کلرید پتاسیم تولید کرد:
 NaOCl(aq) → 2 NaCl(s) + NaClO3(aq)
KCl(aq) + NaClO3(aq) → NaCl(aq) + KClO3(s)

همچنین می توان آن را با عبور گاز کلر به محلول داغ پتاس سوزآور تولید کرد:
 Cl2(g) + 6 KOH(aq) → KClO3(aq) + 5 KCl(aq) + 3 H2O(l)


در صنایع موشکی، پیشرانه های مبتنی بر کلرات کارآمدتر از باروت سنتی هستند و کمتر در معرض آسیب هستند. با این حال، علاوه بر گران قیمت بودن پتاسیم کلرات، در حضور گوگرد یا فسفر بسیار ناپایدار هستند. کلرات پتاسیم، اغلب در ترکیب با فولمینات نقره، در سازندگان صدای ترفند معروف به "کراکر"، "اسنپر"، "پاپ-ایتز"، "کلاه" یا "بنگ اسنپس"، یک نوع محبوب آتش بازی جدید استفاده می شود. 
یکی دیگر از کاربردهای کلرات پتاسیم به عنوان اکسید کننده در نارنجک های دودزا استفاده می شود. در آزمایشگاه‌های دبیرستان و دانشگاه اغلب از کلرات پتاسیم برای تولید گاز اکسیژن استفاده می‌کنند. این منبع بسیار ارزان‌تر از مخزن اکسیژن تحت فشار یا برودتی است. کلرات پتاسیم اگر در تماس با یک کاتالیزور، معمولاً دی اکسید منگنز گرم شود، به آسانی تجزیه می شود.
 
کلرات پتاسیم مذاب یک اکسید کننده بسیار قوی است و به طور خود به خود با بسیاری از مواد رایج مانند شکر واکنش می دهد. انفجارهایی از پاشیدن کلرات‌های مایع به داخل لوله‌های لاتکس یا PVC ژنراتورهای اکسیژن و از تماس بین کلرات‌ها و گریس‌های آب‌بندی هیدروکربنی گزارش شده است. ناخالصی های موجود در کلرات پتاسیم نیز می تواند مشکلاتی ایجاد کند. هنگام کار با یک دسته جدید از کلرات پتاسیم، توصیه می شود یک نمونه کوچک (~1 گرم) بردارید و آن را به شدت روی یک صفحه شیشه ای باز گرم کنید. آلودگی ممکن است باعث منفجر شدن این مقدار کم شود که نشان می دهد.از کلرات پتاسیم نیز به عنوان آفت کش استفاده می شود. در فنلاند با نام تجاری Fegabit فروخته می  شد.
کلرات پتاسیم می تواند با اسید سولفوریک واکنش داده و محلول بسیار واکنش پذیری از اسید کلریک و سولفات پتاسیم را تشکیل دهد:
2 KClO3 + H2SO4 → 2 HClO3 + K2SO4

محلول تولید شده به اندازه کافی واکنش پذیر است که در صورت وجود مواد قابل احتراق (قند، کاغذ و غیره) به طور خود به خود مشتعل می شود. 
در آزمایشگاه‌های شیمیایی از آن برای اکسید کردن HCl و آزادسازی مقادیر کمی کلر گازی استفاده می‌شود. شورشیان در افغانستان همچنین از کلرات پتاسیم به عنوان یک جزء کلیدی در تولید بمب های دست ساز استفاده می کنند.
کلرات پتاسیم باید با احتیاط مورد استفاده قرار گیرد. به شدت واکنش نشان می دهد و در برخی موارد در صورت مخلوط شدن با بسیاری از مواد قابل احتراق، خود به خود مشتعل یا منفجر می شود. این ماده در ترکیب تقریباً با هر ماده قابل احتراق، حتی موادی که معمولاً کمی قابل اشتعال هستند (از جمله گرد و غبار و پرزهای معمولی) به شدت می سوزد. مخلوط کلرات پتاسیم و یک سوخت می تواند در اثر تماس با اسید سولفوریک مشتعل شود، بنابراین باید دور از این معرف نگهداری شود. از گوگرد در ترکیبات پیروتکنیک حاوی کلرات پتاسیم باید اجتناب شود. بیشتر گوگرد حاوی مقادیر کمی از اسیدهای حاوی گوگرد است و اینها می توانند باعث اشتعال خود به خود شوند.