لطفا چند لحظه صبر نمائید

چگونه موشک قندی (sugar rocket) بسازیم؟

موشک های قندی (sugar rocket) یک پروژه خانگی ساده است که از نیترات پتاسیم یا KNO3 و شکر به عنوان سوخت استفاده می کند. اگرچه ساخت موشک قندی آسان است، اما بسیار خطرناک است، بنابراین در طول پروژه خود احتیاط کنید. برای ساخت موشک خود، باید بدنه موشک را از کاغذ سنگین بسازید. سپس، سوخت موشک را مخلوط کرده و در موشک خود بسته بندی می کنید. در طول کل فرآیند، از منابع گرما و شعله های باز دوری کنید.
هشدار: این پروژه بسیار قابل اشتعال و بسیار قابل احتراق است. وسایل و موشک خود را دور از گرما و شعله های آتش نگه دارید. علاوه بر این، آن را از نزدیک روشن نکنید، زیرا ممکن است آسیب ببینید.

قسمت 1 ساخت بدنه موشک
مرحله 1 تجهیزات حفاظتی خود را بپوشید و یک منطقه امن را انتخاب کنید.
 
موشک قندی

تجهیزات حفاظتی خود را بپوشید و یک منطقه امن را انتخاب کنید. این پروژه خطرناک است، بنابراین همیشه از وسایل محافظ شخصی خود استفاده کنید. حداقل از دستکش کار و عینک محافظ استفاده کنید. علاوه بر این، بهتر است از لباس آستین بلند، شلوار بلند و کفش های ایمنی استفاده کنید. بیرون بروید و نقطه ای دور از منابع گرما را انتخاب کنید.
بهتر است روی یک تشک لاستیکی کار کنید، که از ایجاد استاتیک جلوگیری می کند و الکتریسیته را هدایت نمی کند. بهتر است هنگام کار با این مواد از ماسک تنفسی فیلتر شده هوا استفاده کنید زیرا ذرات ریز هستند. شما نمی خواهید آنها را استنشاق کنید.
هشدار: مطمئن شوید که تجمع استاتیک را با لمس یک جسم فلزی به زمین تخلیه کنید. این می تواند از آزاد شدن تصادفی بار استاتیک در اطراف پیشران خود جلوگیری کند.

مرحله 2 یک تکه 10 در 25 سانتی متر از کاغذ کاردستی را برش دهید.
موشک قندی

یک تکه 4 در 10 اینچ (10 در 25 سانتی متر) از کاغذ کاردستی ببرید. از یک مداد برای علامت گذاری کاغذ خود در جایی که باید برش دهید استفاده کنید. سپس از یک قیچی برای برش مستطیل استفاده کنید. اگر اندازه گیری های شما تقریبی باشد اشکالی ندارد، بنابراین نگران برش خطوط مستقیم نباشید.
از لوله های پلاستیکی برای ساخت موشک خود استفاده نکنید، این ماده ممکن است منفجر شود یا آتش بگیرد.

مرحله 3 یک رولپلاک چوبی 3⁄8 اینچی (0.95 سانتی متری) روی انتهای کوتاه کاغذ قرار دهید.
 
موشک قندی

یک رولپلاک چوبی 3⁄8 اینچی (0.95 سانتی متری) روی انتهای کوتاه کاغذ قرار دهید. رولپلاک به شما کمک می کند تا بدنه موشکی توخالی بسازید. میله خود را طوری قرار دهید که در راستای سمت کوتاه 4 اینچی (10 سانتی متری) کاغذ شما باشد. این یک لوله به طول 4 اینچ (10 سانتی متر) ایجاد می کند.

مرحله 4 انتهای کاغذ را دور رولپلاک بچرخانید.
 
موشک قندی

انتهای کاغذ را دور رولپلاک بچرخانید. لبه کاغذ را روی رولپلاک به سمت بالا تا کنید، سپس رولپلاک را روی کاغذ بچرخانید تا پوشانده شود. فقط در این مرحله رولپلاک را در 1 لایه کاغذ بپوشانید زیرا باید چسب اضافه کنید.

مرحله 5 چسب چوب را به سمتی از کاغذ که رو به بالا است بمالید.
 
موشک قندی

چسب چوب را روی طرف کاغذ که رو به بالا است بمالید. یک لایه نازک از چسب را روی کاغذ باز شده بپاشید. لبه ها را دور بزنید تا مطمئن شوید که محکم به پایین می چسبند. سپس چسب را به بدنه کاغذ نیز اضافه کنید. این به شما کمک می کند تا بدنه موشکی محکمی از کاغذ ایجاد کنید. پس از خشک شدن چسب، کاغذ شما یک استوانه ضخیم می شود.

مرحله 6 به چرخاندن بقیه کاغذ در اطراف رولپلاک چوبی ادامه دهید.
 
موشک قندی

به چرخاندن بقیه کاغذها دور رولپلاک چوبی ادامه دهید. رولپلاک را به آرامی روی کاغذ بچرخانید و مراقب باشید که لبه های کاغذ با هم هماهنگ شوند. هنگام رول کردن، چسب را صاف کنید تا محصول نهایی یکنواخت و به خوبی ساخته شود. اگر بعد از اتمام رول کردن، چسب اضافی در لبه کاغذ وجود داشت، آن را با یک دستمال کاغذی یا یک تکه کاغذ خرد شده پاک کنید.

مرحله 7 پس از خشک شدن لوله خود را به نصف برش دهید تا 2 بدنه موشک ایجاد شود.
 
موشک قندی

پس از خشک شدن لوله خود را به نصف برش دهید تا 2 بدنه موشک ایجاد شود. از قیچی خود برای برش لوله در نیمه راه استفاده کنید. با این کار 2 بدنه موشک ایجاد می شود که هر کدام 2 اینچ (5.1 سانتی متر) طول دارند. اجازه ندهید اندازه آنها شما را فریب دهد! این موشک ها همچنان قدرتمند خواهند بود.
هشدار: فقط روی 1 موشک در یک زمان کار کنید تا بتوانید با خیال راحت این کار را انجام دهید. اگر حادثه ای رخ دهد، داشتن بیش از 1 موشک در حال انجام آن را خطرناک تر می کند.

قسمت 2 افزودن رس بنتونیت
مرحله 1 حدودا 32 گرم  از خاک رس بنتونیتی (خاک گربه) را در آسیا بریزید.
 
موشک قندی

حدود 32 گرم از خاک رس بنتونیتی را در آسیا بریزید. از آسیای قهوه، هاون و پاستیل یا مخلوط کن استفاده کنید. با این حال، به خاطر داشته باشید که ممکن است به تیغه آسیا یا مخلوط کن خود آسیب برسانید.

مرحله 2 سیمان را آسیا کنید تا زمانی که پودر شود.
 
موشک قندی

خاک رس بنتونیت دار را آسیا کنید تا زمانی که پودر شود. اگر از آسیای قهوه یا مخلوط کن استفاده می کنید، آن را روشن کنید. اگر از هاون و هاون استفاده می کنید، در حالی که خاک را به صورت دستی آسیا می کنید، فشار محکمی وارد کنید. به آسیا کردن ادامه دهید تا پودر کامل یکنواخت به دست آورید. اگر از مخلوط‌کن استفاده می‌کنید، آن را در زاویه نگه دارید تا فرآیند سرعت بخشیده شود.

مرحله 3 برای ایجاد خمیر کافی به خاک رس بنتونیت دار خود آب اضافه کنید.
 
موشک قندی

آب کافی به خاک رس بنتونیت دار خود اضافه کنید تا خمیر ایجاد شود. چند قطره آب را روی خاک رس بنتونیت دار خود بپاشید، سپس آب و بستر را ورز دهید تا خمیری ایجاد شود. در صورت نیاز مقدار بیشتری آب اضافه کنید تا خمیر یکدست شود. این کار بسته بندی لوله خود را آسان تر می کند. اشکالی ندارد که خمیر غلیظ و گلوله ای داشته باشید، بنابراین تا جایی که می توانید کمی آب اضافه کنید.

مرحله 4 رولپلاک را در بدنه موشک خود قرار دهید و یک شکاف تقریبا 80 سانتی باقی بگذارید.
 

رولپلاک را در بدنه موشک خود قرار دهید و یک شکاف تقریبا 80 سانتی باقی بگذارید. شکاف در انتها جایی است که خمیر را وارد می کنید. رولپلاک را در جای خود نگه دارید در حالی که خمیر را در انتهای لوله قرار می دهید. ممکن است بخواهید از یک نشانگر برای کشیدن یک خط روی رولپلاک خود استفاده کنید، بنابراین اندازه گیری آن آسان تر است.

مرحله 5 خمیر خاک رس بنتونیت دار را در انتهای لوله قرار دهید.
موشک قندی

خمیر خاک گربه را در انتهای لوله قرار دهید. از انگشتان دستکش خود برای قرار دادن خمیر خاک گربه در انتهای باز لوله خود استفاده کنید. سپس خمیر را بسته بندی کنید تا زمانی که حالت جامد پیدا کند. این باعث می شود سوخت موشک شما در داخل بدنه موشک بماند.  به عنوان گزینه دیگر، می توانید از بتونه آب برای بستن انتهای موشک خود استفاده کنید. به سادگی آب کافی را در بتونه خود مخلوط کنید تا خمیر درست شود. سپس آن را در انتهای موشک خود قرار دهید.

قسمت 3 مخلوط کردن سوخت موشک
مرحله 1 مقدار 14 گرم نیترات پتاسیم KNO3  را به یک ظرف پلاستیکی اضافه کنید.
 
موشک قندی

14 گرم نیترات پتاسیم را به یک ظرف پلاستیکی اضافه کنید. نیترات پتاسیم به تامین یک جریان ثابت اکسیژن به سوخت قند شما کمک می کند تا همچنان بسوزد. نیترات پتاسیم خود را با استفاده از ترازو استاندارد آشپزخانه اندازه گیری کنید.
شما می توانید نیترات پتاسیم خالص را به صورت آنلاین از سایت فلات کالا خریداری کنید که بسیار خالص و مناسب این کار است. اگر 100% KNO3 نیست، آن را در آب جوش حل کرده و از صافی کاغذی صاف کنید. فیلتر و مواد جامد را دور بریزید، سپس آب باقیمانده را بجوشانید تا عمدتاً KNO3 خالص به دست آید. در یک منطقه گرم یا فر با حداقل درجه حرارت بگذارید تا کاملا خشک شود.

مرحله 2 مقدار 7 گرم شکر یا پودر قند را اندازه کنید و به ظرف اضافه کنید.
 
موشک قندی

7 گرم پودر قند را اندازه کنید و به ظرف اضافه کنید. ترازو آشپزخانه خود را صفر کنید، سپس آنرا به ظرف نیترات پتاسیم اضافه کنید. ظرف را با دقت حمل کنید زیرا مواد قابل احتراق هستند.
افزودن 1٪ دکسترین به مخلوط به پایدارتر شدن پیشرانه شما کمک کند. اگر تصمیم به اضافه کردن آن دارید، اندازه گیری نیترات پتاسیم و پودر قند را هر کدام 5/5 درصد کاهش دهید. برای مخلوط فوق، فقط می توانید 1 گرم دکسترین را به مخلوط اضافه کنید زیرا اندازه ها بسیار کوچک هستند.
هشدار: نیترات پتاسیم و پودر قند با هم بسیار قابل اشتعال و بسیار قابل احتراق هستند. ظرف خود را نزدیک منبع حرارت یا ماشین الکتریکی قرار ندهید.

مرحله 3 تعداد 5 توپ سربی ماهیگیری با کالیبر 50 را به ظرف اضافه کنید.
 
موشک قندی

تعداد 5 طعمه ماهیگیری سربی یا توپ های سربی با کالیبر 50 را به ظرف اضافه کنید. طعمه ها یا توپ های سربی به شما کمک می کنند تا مواد خود را کامل و ایمن مخلوط کنید. تکه های سرب را روی مخلوط پودری خود قرار دهید. سپس درب ظرف را بگذارید.
هشدار: فقط برای مخلوط کردن سوخت موشک خود از سرب استفاده کنید. فلزات دیگر جرقه ایجاد می کنند و ممکن است منفجر شوند. از فلزات غیر از سرب استفاده نکنید.

مرحله 4 برای دریافت بهترین نتیجه، پیشران خود را به مدت 6 تا 10 ساعت در یک آسیای گلوله ای مخلوط کنید.
موشک قندی

جهت کسب بهترین نتیجه، پیشران خود را به مدت 6 تا 10 ساعت در یک آسیای گلوله ای مخلوط کنید. یک آسیای بالمیل یا همان گلوله ای مواد را با دقت بیشتری مخلوط می کند تا موشک رانش بهتری داشته باشد. نیترات پتاسیم و پودر قند را در استوانه آسیا بریزید. سپس، در حالی که پیشران را مخلوط می کنید، تایمر را برای حداقل 6 ساعت تنظیم کنید.
بهتر است میکسر خود را در سوراخی در زمین قرار دهید تا انفجارهای تصادفی کنترل شوند. بالای سوراخ را باز بگذارید تا انفجار به سمت بالا هدایت شود.
اطمینان حاصل کنید که آسیا از سایر منابع گرما دور است.
در دسته های کوچک کار کنید تا زمانی که در کار با پیشرانه بسیار باتجربه باشید. این امر خطر آتش سوزی یا انفجار را کاهش می دهد.
نکته: شما باید ظرف 3 هفته پس از مخلوط کردن از پیشران خود استفاده کنید زیرا نیروی رانش خود را از دست می دهد. علاوه بر این، پودر قند می تواند رطوبت را جذب کند که ممکن است پیشرانه را خراب کند. حتما آن را در ظرف دربسته نگهداری کنید.

مرحله 5 ظرف را تکان دهید تا مواد به عنوان جایگزین مخلوط شوند.
 

تکان دادن مواد شما را نیز با هم مخلوط نمی کند و باید حداقل یک ساعت این کار را انجام دهید. با درب ظرف، آن را به صورت دستی به جلو و عقب تکان دهید تا سوخت موشک شما مخلوط شود. حتما از منابع گرما و شعله های باز دوری کنید. به یاد داشته باشید که این مخلوط بسیار قابل اشتعال است.
این یک راه آسان برای تقلید از عمل "فرز گلوله" است، که چگونه متخصصان آتش سوزی مواد قابل احتراق را مخلوط می کنند.

قسمت 4 اتمام موشک 
مرحله 1 سوخت را در ظرف بسته بندی کنید و یک شکاف 0.95 سانتی متری در بالا باقی بگذارید.
 
موشک قندی

سوخت را در ظرف بسته بندی کنید و یک شکاف 0.95 سانتی متری در بالا باقی بگذارید. مقدار کمی سوخت موشک به بدنه موشک اضافه کنید، سپس از رولپلاک خود برای بسته بندی آن استفاده کنید. به افزودن و بسته بندی سوخت موشک خود ادامه دهید تا به نقطه ای برسید که حدودا 0.95 سانتی متر لوله خالی در بالا باقی بماند. فضای اضافی در بالا برای یک لایه دیگر از خمیر رس بنتونیت است. این به شما کمک می کند موشک خود را با خیال راحت پرتاب کنید.

مرحله 2 یک میخ 6 ضلعی را در مرکز سوخت و بستر بچرخانید تا یک هسته بسازید.
 
موشک قندی

یک میخ 6 ضلعی را در مرکز سوخت و بستر بچرخانید تا یک هسته بسازید. نقطه میخ را در مرکز سوخت موشک قرار دهید. سپس، به آرامی ناخن را از وسط لوله عبور دهید. از سوخت موشک و خمیر عبور کنید. سپس با بیرون کشیدن میخ به آرامی آن را بچرخانید تا سوراخ باقی بماند.
این امر سطح بیشتری را برای سوختن سوخت شما فراهم می کند.
می توانید یک میخ 6 ضلعی را در فروشگاه سخت افزار محلی خود پیدا کنید. هر ناخن نازکی کار خواهد کرد.

مرحله 3 یک خمیر رس بنتونیت درست کنید و از آن برای درپوش راکت استفاده کنید.
 
موشک قندی

یک خمیر رس بنتونیت درست کنید و از آن برای درپوش راکت استفاده کنید. چند قطره آب به خاک رس بنتونیت دار خود اضافه کنید و آن را به صورت خمیر درآورید. سپس، با استفاده از انگشتان دستکش، خمیر را در انتهای لوله قرار دهید که در واقع درپوش موشک است.

مرحله 4 از میخ 6 ضلعی خود برای ایجاد سوراخ در خمیر خاک رس بنتونیت دار استفاده کنید.
موشک قندی

از میخ 6 ضلعی خود برای سوراخ کردن خمیر خاک گربه استفاده کنید. به آرامی ناخن خود را در خمیر رس بنتونیت فرو کنید تا هسته شما از کل بدنه موشک عبور کند. هنگام برداشتن میخ، آن را بچرخانید تا سوراخ باقی بماند. این به موشک شما کمک می‌کند که به طور یکنواخت در هنگام مشتعل شدن بسوزد.
مرحله 5 یک چوب یا سیخ را به موشک خود بچسبانید تا بتوانید آن را در زمین قرار دهید.
 
موشک قندی

یک چوب یا سیخ را به موشک خود بچسبانید تا بتوانید آن را در زمین قرار دهید. یک چوب یا سیخ نازک را انتخاب کنید که به راحتی در زمین فرو رود. با این حال، مطمئن شوید که آنقدر ضخیم است که وزن موشک شما را پشتیبانی کند. چوب یا سیخ را در مقابل بدنه موشک قرار دهید، سپس چند لایه نوار چسب یا چسب لنت الکتریکی بمالید.

مرحله 6 یک فتیله را در هسته خود قرار دهید و انتهای آن بیرون بماند.
 
موشک قندی

فتیله را در هسته خود قرار دهید و انتهای آن بیرون بماند. از میخ 6 بعدی خود استفاده کنید تا فتیله را به آرامی به سمت بالا فشار دهید و یک انتهای بلند بیرون بماند. اگر فتیله کوچکتر از هسته است، ممکن است بخواهید ابتدا آن را تا کنید تا داخل موشک بچسبد. یک دسته کاغذ پشت فتیله قرار دهید تا در جای خود بماند.
اگر فوراً از موشک استفاده نمی‌کنید، یک تکه پلاستیکی کوچک را روی پایه موشک خود قرار دهید، سپس از مقدار کمی چسب داغ یا چسب مایع برای مهر و موم کردن لبه‌ها استفاده کنید. این باعث می شود هوا در آن محفوظ بماند.
فتیله باید در هسته موشک بالا برود تا سوخت را روشن کند. علاوه بر این، شما می خواهید یک دم بلند روی فتیله خود داشته باشید تا به شما فرصت دهد تا به سمت نقطه ایمنی پناه بگیرید.

مرحله 7 قبل از اینکه موشک خود را روشن کنید، آن را در یک فضای باز در زمین قرار دهید.
 
موشک قندی

موشک خود را قبل از روشن کردن آن در یک فضای باز در زمین قرار دهید. منطقه ای را انتخاب کنید که از ساختمان ها، افراد، حیوانات خانگی، درختان و اشیاء قابل اشتعال دور باشد. علاوه بر این، با شخصی که مالک زمین است بررسی کنید تا مطمئن شوید که اجازه دارید. هنگامی که موشک خود را روشن می کنید، دور از آن بایستید. بهتر است از یک فندک برای روشن کردن موشک خود استفاده کنید تا بتوانید در فاصله ایمن بایستید.