لطفا چند لحظه صبر نمائید

چگونه یک مینی موشک بسازیم؟

ساخت یک موشک مینیاتوری یک پروژه سرگرم کننده و هیجان انگیز است که هر کسی می تواند به راحتی آن را در خانه با استفاده از چند ماده ساده انجام دهد. راکت های فویل، موشک کاغذی و حتی موشک های ضد اسید وجود دارند که نیازی به نور ندارند. هر یک از اینها با استفاده از احتراق یا فشار برای ایجاد نیروی کافی برای ارسال موشک کوچک به سمت سکوی پرتاب موقت خود عمل می کند.

روش 1 ساخت یک موشک سرگرم کننده
مرحله 1 یک قوطی فیلم خالی را با کاغذ بپوشانید.
 
مینی راکت

یک قوطی فیلم خالی را با کاغذ بپوشانید. یک کارت شاخص یا ورق کاغذ ساختمانی سنگین را دور قوطی بپیچید و لبه‌های آن را بچسبانید تا در جای خود ثابت بماند. از یک قیچی برای جدا کردن کاغذ اضافی اطراف انتهای آن استفاده کنید. شما می‌توانید بسته‌ای از قوطی‌های پلاستیکی ارزان‌قیمت درب‌دار را مانند نمونه‌ای که برای این آزمایش استفاده می‌شود، از سوپرمارکت یا فروشگاه ها تهیه کنید.

مرحله 2 ساخت باله های کاغذی و مخروطی موشک
 
مینی راکت

روی کاغذ باقیمانده، 2 تا 3 باله مثلثی ساده و دایره ای به قطر 2 اینچ (5.1 سانتی متر) بکشید. هر قطعه را با دقت برش دهید. برای تکمیل مخروط، یک گوه نازک از یک نیمه دایره برش دهید، لبه ها را به هم بپیچانید و آنها را با نوار چسب بزنید. از یک چسب برای چسباندن قطعات کاغذی خود به بدنه موشک خود استفاده کنید.
مطمئن شوید که مخروط را در انتهای مخالف قوطی به عنوان درب قرار دهید. شما از درپوش برای بارگیری سوخت خود و ارسال موشک خود به مدار استفاده خواهید کرد.
نکته: مخروط باله و دماغه واقعاً به پرواز کمک نمی‌کنند، اما می‌توانند جذابیت بصری سرگرم‌کننده‌ای به موشک شما اضافه کنند و ظاهر کامل‌تری به موشک شما ببخشند.

مرحله 3 نصف قرص ضد اسید و 1 قاشق چایخوری (4.9 میلی لیتر) آب را آماده کنید.
 
مینی راکت

نصف قرص ضد اسید و 1 قاشق چایخوری (4.9 میلی لیتر) آب را آماده کنید. یک ضد اسید جوشان را از وسط ببرید یا بشکنید - نصف قرص برای نیرو دادن به موشک شما کافی است. برای سهولت در دسترسی، آب خود را به یک پیمانه کوچک یا ظرف دیگری با آب ریز اضافه کنید. لازم نیست 1 قاشق چایخوری (4.9 میلی لیتر) آب را دقیقا اندازه گیری کنید. فقط آن را به چشم ببندید و تقریباً به اندازه ای استفاده کنید که قوطی فیلم را تا نیمه پر کنید.

مرحله 4 موشک خود را وارونه نگه دارید و آب و آنتی اسید را اضافه کنید.
 
مینی راکت

موشک خود را وارونه نگه دارید و آب و آنتی اسید را اضافه کنید. درب آن را باز کنید و ابتدا آب را داخل آن بریزید و سپس نصف قرص ضد اسید را قرار دهید. به محض اینکه آنتی اسید داخل قوطی قرار گرفت، درب آن را ببندید و مطمئن شوید که محکم است.
قرص های آنتی اسید طوری طراحی شده اند که به محض تماس با آب شروع به حل شدن می کنند، بنابراین برای موفقیت آمیز بودن راه اندازی باید این مرحله را به سرعت انجام دهید.
مرحله 5 موشک را برگردانید و آن را روی یک سطح صاف و پایدار قرار دهید.
 
مینی راکت

هنگامی که موشک از دست شما خارج شد، چند فوت به عقب برگردید. پس از 5 تا 10 ثانیه، هنگامی که فشار گاز در داخل قوطی جمع می شود و آن را به سمت بالا می فرستد، صدای بلندی خواهید شنید. ماموریت انجام شد! موشک های ضد اسید نیازی به نور ندارند، بنابراین لازم نیست نگران انفجار باشید. با این حال، ایده خوبی است که واضح بایستید - موشک شما احتمالاً با تکمیل پرواز خود به هم می‌ریزد.
حتما موشک خود را بیرون ببرید تا آن را آزمایش کنید. این نه تنها ایمن تر است، بلکه تمیز کردن را بعد از آن بسیار آسان تر می کند.

روش 2 ساخت موشک با چوب کبریت ساده
مرحله 1 یک گیره کاغذ را به شکلی مجعد خم کنید که یک انتهای آن به سمت بالا باشد.
 
مینی راکت

پایین گیره کاغذ را دور انگشت خود بپیچید تا دایره ای تشکیل شود. انتهای بالایی را به صورت مارپیچ به اطراف بپیچید تا جایی که تقریباً با زاویه 45 درجه بیرون بیاید، سپس گیره کاغذ را با دقت از انگشت خود خارج کنید.
گیره کاغذ خم شده به عنوان یک سکوی پرتاب موقت عمل می کند. قسمت دایره‌ای، پایه خواهد بود و انتهای زاویه‌دار جایی است که خود موشک در آن قرار می‌گیرد. اگر یک گیره کاغذ در دسترس ندارید، ببینید آیا می‌توانید نوع مشابهی از سیم نازک مانند آویز کت یا کراوات تابدار فلزی پیدا کنید.

مرحله 2 با یک جفت قیچی سر کبریت را جدا کنید.
 
مینی راکت

تا جایی که می توانید بدون آسیب رساندن به سر کبریت برش دهید. اگر قصد دارید چندین موشک بسازید، برای صرفه جویی در زمان، تمام سرها را به یکباره بردارید.  هرچه چوب بیشتری به سر کبریت چسبیده باشد، وزن غیر ضروری بیشتری به موشک شما اضافه می کند.

مرحله 3 سر کبریت و نوک گیره کاغذ را در یک تکه فویل کوچک بپیچید.
 
مینی راکت

سر کبریت را در مرکز فویل قرار دهید و آن را شل مچاله کنید تا نیفتد. انتهای گیره کاغذ را در فویل به سمت بالا در مقابل سر کبریت بلغزانید، سپس فویل را دور هر دو قطعه بپیچید.
محصول نهایی کمی شبیه یک پوپر است، با یک لامپ گرد در یک سر و یک دنباله طولانی و پیچ در پیچ از طرف دیگر بیرون می‌آید.
مهم است که نوک گیره با سر کبریت تماس داشته باشد تا گرمای کافی برای ایجاد جرقه منتقل شود.
نکته: وقتی سر کبریت و گیره کاغذ را به هم پیچیدید، کمی وقت بگذارید و فویل را صاف کنید تا مطمئن شوید که تا حد ممکن محکم بسته شده است.

مرحله 4 موشک را روی پایه خود نگه دارید.
 
مینی راکت

موشک را روی پایه خود نگه دارید. انتهای دایره ای گیره کاغذ را روی یک سطح صاف قرار دهید تا موشک با زاویه کمی به سمت بالا متمایل شود. مطمئن شوید که سکوی پرتاب خود را با دقت کنترل کنید تا از واژگونی آن جلوگیری کنید. اطمینان حاصل کنید که موشک شما به سمت شخص دیگری یا اشیاء نزدیک شما نشانه نرود.

مرحله 5 موشک خود را با نگه داشتن شعله روی سیم درست در زیر فویل روشن کنید.
 
مینی راکت

موشک خود را با نگه داشتن شعله روی سیم درست زیر فویل روشن کنید. از یک کبریت یا فندک دسته بلند برای گرم کردن کف موشک به مدت 3-5 ثانیه استفاده کنید. هنگامی که فویل به اندازه کافی داغ شود، باعث می شود سر کبریت مشتعل شود و موشک از گیره کاغذ خارج شود.
برای امنیت خود، پس از روشن کردن موشک، چند قدم به عقب برگردید. انفجاری که ایجاد می کند خیلی بزرگ نخواهد بود، اما اگر مراقب نباشید همچنان می تواند برای ایجاد سوختگی کافی باشد.
می توانید با استفاده از یک چوب کبریت کامل یک نسخه ساده از این نوع موشک بسازید. فقط سر کبریت را در فویل بپیچید و آن را در مقابل یک گیره کاغذی که با زاویه 45 درجه خم شده است نگه داری

روش 3 ساخت یک موشک با فویل و فتیله قدرتمند
مرحله 1 طول فتیله را به شش قسمت کوتاه و یک قسمت کمی بلندتر تقسیم کرده و ببرید.
 
مینی راکت

هر قسمت را مستقیماً برش دهید تا انتهای آن همسطح شود. برای این پروژه، به شش قطعه 3 اینچی (7.6 سانتی متری) و یک قطعه 5 اینچی (13 سانتی متری) نیاز دارید. هنگامی که فتیله ها را برش می‌دهید، از یک خط‌کش استفاده کنید تا مطمئن شوید که طول آنها مناسب است.
در بسیاری از مکان ها، می توانید فتیله های برش نخورده را در مغازه های آتش بازی خریداری کنید. همچنین ممکن است بتوانید آنها را در فروشگاه هایی که در لوازم جادویی تخصص دارند پیدا کنید.
هشدارها: با فتیله به دقت کار کنید. آنها قابل احتراق هستند، به این معنی که اگر به یک شعله باز یا منبع گرما خیلی نزدیک شوند، ممکن است آتش بگیرند.

مرحله 2 بخش های فتیله 3 اینچی (7.6 سانتی متر) را در اطراف قسمت 5 اینچی (13 سانتی متر) بچسبانید.
 
مینی راکت

قسمت های کوتاه را با انتهای قسمت بلندتر ردیف کنید و آنها را یکی یکی در جای خود بچسبانید. وقتی چسب خشک شد، یک دسته فتیله خواهید داشت که یک فتیله بلند از مرکز آن بیرون می‌آید. ممکن است استفاده از چسب فوق العاده یا نوع دیگری از چسب سریع خشک شونده ساده تر باشد، بنابراین نیازی نیست که فتیله ها را برای مدت طولانی در کنار هم نگه دارید تا خشک شوند.

مرحله 3 فتیله های همراه را در فویل آلومینیومی بپیچید.
 
مینی راکت

فتیله های همراه را در فویل آلومینیومی بپیچید. با تا زدن یک مربع فویل 4 اینچی (10 سانتی متری) در 4 اینچی (10 سانتی متری) از وسط یک بار شروع کنید. فتیله ها را روی یک طرف فویل تا شده قرار دهید و فتیله بلند را بیرون بیاورید و فویل اضافی را طوری تا کنید که فتیله های بسته بندی شده را بپوشاند. سپس فتیله ها را در فویل باقی مانده محکم بغلتانید.
هنگامی که زمان روشن کردن موشک شما فرا می رسد، فویل انرژی آزاد شده توسط فتیله های در حال سوختن را به دام می اندازد، که باعث می شود موشک به هوا حرکت کند.

مرحله 4 فویل را با نوار بپوشانید.
 
مینی راکت

یک رول نوار دور فتیله های پوشیده از فویل از بالا به پایین بپیچید. اطمینان حاصل کنید که یک نوار را در بالای انتهای بسته بندی شده نیز تا کنید. شما نباید بتوانید هیچ یک از فویل‌هایی را که در حال بررسی است، ببینید.
فتیله ها را تا جایی که می توانید صاف بپیچید. حباب ها یا چین و چروک های نوار ممکن است مقاومت در برابر باد ایجاد کند که می تواند سرعت موشک شما را کاهش دهد.
یک نوار چسب ضخیم مانند چسب نواری یا نوار ماسک بهترین کار را خواهد داشت. از استفاده از نوار شفاف خودداری کنید، زیرا برای نگه داشتن موشک شما به اندازه کافی قوی نخواهد بود.

مرحله 5 یک سیخ چوبی نازک را به کناره موشک بچسبانید.
 
مینی راکت

سیخ را طوری تنظیم کنید که انتهای صاف با بالای موشک شما همسطح باشد. یک نوار چسب را دور بیرونی موشک و سیخ بپیچید تا آنها را در کنار هم نگه دارد.
سیخ وزن کافی برای تثبیت موشک شما در پرواز و کمک به حرکت مستقیم آن را فراهم می کند. همچنین به عنوان یک سکوی پرتاب مناسب است.

مرحله 6 موشک را با زاویه به زمین بچسبانید.
 
مینی راکت

موشک را با زاویه به زمین بچسبانید. انتهای تیز سیخ را به اندازه کافی در عمق زمین فرو کنید تا از سقوط موشک جلوگیری شود. برای بهترین نتایج، موشک شما باید در زاویه 50-60 درجه باشد.
به دنبال یک تکه نرم خوب از چمن یا خاک بگردید تا بتوانید با خیال راحت موشک خود را نصب کنید.
اگر زاویه خیلی کم باشد، موشک شما به سادگی به سمت جلو شلیک می شود. اگر بیش از حد بلند باشد، مستقیماً به سمت بالا متمایل می شود، سپس توسط باد گرفتار و به زمین باز می گردد.

مرحله 7 فتیله را روشن کنید تا موشک شما آماده پرتاب شود.
 
مینی راکت

یک فندک دسته بلند یا کبریت روشن را تا انتهای فتیله نگه دارید. چند قدم به عقب بردارید تا از فتیله در حال سوختن خلاص شوید. پس از 2-3 ثانیه، فتیله های بسته شده مشتعل می شوند و موشک شما را به سمت آسمان می فرستند.
حتماً فاصله خود را با موشک تا زمانی که از زمین خارج شود حفظ کنید. اگر خیلی نزدیک شوید، ممکن است به طور تصادفی بسوزید.
پس از اینکه موشک شما دوباره به زمین برخورد کرد، روی آن آب بپاشید تا مطمئن شوید که فتیله ها کاملاً خارج شده اند.