لطفا چند لحظه صبر نمائید

کاربرد بنزوات در آتش بازی

1.0 تاریخچه آتش بازی
بسیاری از مورخان معتقدند که آتش بازی در ابتدا در قرن دوم قبل از میلاد ساخته شد. در عهد باستان لویانگ، چین اعتقاد بر این است که اولین "ترقه" طبیعی ساقه های بامبو مخلوط با پتاسیم بودند. نیترات، گوگرد و زغال چوب برای تولید اولین باروتی که وقتی درون بامبو ریخته می شود. به دلیل گرم شدن بیش از حد حفره های هوای توخالی در بامبو ناشی از حرارت آتش، با یک انفجار منفجر می شود. آتش بازی در قرن سیزدهم به اروپا راه یافت و در قرن پانزدهم به طور گسترده برای جشن های مذهبی و سرگرمی های عمومی مورد استقبال قرار گرفت.
 
کاربرد بنزوات آتش بازی

2.0 مشکلات ناشی از آتش بازی
2.1 آلودگی هوا
رنگ‌های روشن و جلوه‌های آتش‌بازی توسط ترکیبی از مواد شیمیایی ایجاد می‌شوند. آتش بازی نور ساطع می کند، انرژی گرمایی و صوتی همراه با دی اکسید کربن و سایر گازها و باقیمانده ها نیز در فضا پراکنده می شوند. از آنجایی که باروت جزء اصلی مواد سازنده ترکیبات است، ترکیبات گوگرد و اکسیدهای فلزی و ترکیبات آلی (شامل مقدار کمی از هیدروکربن های آروماتیک چند حلقه ای، دیوکسین ها و فوران ها)، موجب آلودگی هوا می شود.

2.2 آلودگی صوتی
انفجار آتش بازی  باعث ایجاد آلودگی صوتی نیز می شود. در برخی از شهرهای جهان قوانینی جهت تنظیم و کنترل آلودگی صوتی وضع شده است. مثلا صدای ساطع شده از ترقه ها نباید از 125 دسی بل (AI) و 145 دسی بل (C) pk تجاوز کند.

2.3 زباله های خشک
آتش بازی همچنین زباله هایی مانند کاغذ، پلاستیک را به همراه دارد. پوشش های آتش بازی که بار اضافی بر روی موجود می گذارد.

2.4 مسئله پرکلرات ها
پرکلرات ها، ClO4 - اکسید کننده های بسیار عالی هستند. مقدار اکسیژن بالا، پایداری خوب، هزینه کم، واکنش پذیری خوب، عالی برای تولید رنگ های قرمز و سبز از مزایای آنها به شمار می رود. مشکل موجود پایداری بالای پرکلرات هاست. به این معنی است که آنها بعد از آتش بازی در محیط بسیار طولانی تر باقی می مانند. بروز اختلالات تیروئید در انسان ها عموما با این موارد مرتبط است.

3.0 استفاده از بنزوات در آتش بازی
استفاده از بنزوات ها در آتش بازی جایگزین های مطمئن تری برای مواد شیمیایی موجود در آتش بازی ها فراهم می کند. استفاده از بنزوات ها به عنوان یک عامل رنگی در آتش بازی توسط دی.بلسر در سال 1989 مورد بحث قرار گرفت.
چندین نمک بنزوات مناسب برای آتش بازی تولید شده است. در بیشتر موارد، بنزوات به شکل پودر ریز (کمتر از 100 میکرون) و با رطوبت کم (کمتر از0.5٪) در آتش بازی به کار می روند.
 
کاربرد بنزوات آتش بازی


4.1 نمونه هایی از نمک های بنزوات در آتش بازی

ستاره ها و صدف های گرد
کاربرد بنزوات آتش بازی
 
کاربرد بنزوات آتش بازی
کاربرد بنزوات آتش بازی
کاربرد بنزوات آتش بازی
کاربرد بنزوات آتش بازی